Kemal beyin, aşağıdan yukarıya sıralı olarak parti organlarının süzgecinden geçirmeden tek başına yazıp deklare ettiği ve kurultay delegasyonuna onaylattığı bu metin, ne yazık ki ne partili kamuoyunda, ne de seçmen nezdinde beklenen fırtınayı yaratamadı.
DÜNYADA HER ŞEY İÇİN, MEDENİYET İÇİN, HAYAT İÇİN, BAŞARI İÇİN EN GERÇEK YOL GÖSTERİCİ İLİMDİR, FENDİR...
 • Egemenlik Kayıtsız
  ve Şartsız Milletindir...
 • En Büyük Savaş
  Cahilliğe Karşı Yapılan Savaştır...
Kemal bey yeni MYK üyelerini atadı ve 13 maddelik iktidar manifestosunda çerçevesini çizdiği “dostlarla beraber” iktidar yürüyüşünü resmen başlattı.
14 Ağustos 2020

Kemal beyin, aşağıdan yukarıya sıralı olarak parti organlarının süzgecinden geçirmeden tek başına yazıp deklare ettiği ve kurultay delegasyonuna onaylattığı bu metin, ne yazık ki ne partili kamuoyunda, ne de seçmen nezdinde beklenen fırtınayı yaratamadı. O kadar ki, yaptığımız gözlemler, hem milletvekilleri, hem de kurultayın örgüt tarafından seçilmiş delegasyonu, kurultayın sonuçlandığı an; daha o gün bu “muhteşem” manifestoyu zihinsel olarak çöpe attılar.

Nitekim bunu farkeden Kemal bey, yeni seçilen PM’nin ilk toplantısında, “iktidar manifestosu” metnini küçük kağıtlara bastırıp PM üyelerinin cebine koymayı düşündüğünü söyledi ve PM üyelerine bu metinleri gittikleri heryerde, 3’er 5’er dağıtmalarını görev konusu yaptı ve bir bakıma emretti.

Kemal bey emretmeyi seviyor. Parti tüzüğüne göre PM, genel başkanın emrinde olmayan bir organdır ve parti müktesebatına göre de yetkileri ve sorumluluk alanları genel başkana eşittir.

Genel Başkan mesela, bir il başkanını -o da PM’den yetki alırsa- görevden alabilir ama bir PM üyesinin kılına dokunamaz.

PM gerekirse genel başkandan hesap sorabilir, hatta parti adına yapacağı iş ve eylemleri sınırlayabilir.PM aynen Genel Başkan gibi partiyi seçimli ya da seçimsiz kurultaylara götürebilir. Kemal beyin seçtiği MYK üyelerini tek tek tabiri caizse “mengeneden” geçirebilir.

CHP Parti Meclisi, enine boyuna tartışıp kağıda dökmediği bir metni, sırf Genel Başkan istedi diye cebine koyup kapı kapı dolaşamaz.

Tabii ülke geneline hakim olan, Tayyip beyin parti devleti alışkanlıklarının, Kemal beye de sirayet ettiği görülmektedir. Tek adamlı iktidarın yönetimsel cinlikleri, partimizi de “tek adamlı” yönetim tarzına itmiş olabilir.

Bu konuyu burada kesip, şu meşhur dostlarımızla birlikte iktidara gelme hikayesine dönelim.

Kemal bey, 2010’da genel başkanlığa aday olurken partiyi büyütme sözü vermiş ve hatta hedef oy olarak da %40’ ı geçmeyi vaat etmişti. Geçemezsem genel başkanlığı bırakırım, demişti.

Partimiz o günden bu yana, tek başına bırakın %40’ı hiçbir seçimde %25’leri geçemedi.

O kadar ki, CB seçimlerinde Kemal beyin; kafasındaki sağcı adaydan vazgeçip ani bir refleksle adeta “arkadan ittirerek” partimizi temsilen aday yaptığı partilimiz, CHP’den 8 puan daha fazla oy aldı ve ancak %30’u geçtik.

Kemal bey CB seçimlerindeki bu çapraşık durumun genel başkanlığını tehdit ettiğini gördü ve partiyi büyütme iddiasından vazgeçerek yeni bir “hikaye” yazdı.

Dostlar hikayesi böyle başladı. Bu hikaye, konjonktürel faktörlerin de yardımıyla yerel seçimlerde kısmen tuttu.

Büyükşehirlerde belediye başkanlıkları kazanıldı ama “dostlarla yapılan dayanışma”, belediye meclislerine yansıyamadı ve seçilmiş belediye başkanlarımız, tıpkı ünlü Meksikalı -köylü- devrimci Zapata gibi kendilerine pusu kuranların kalesine tek başlarına gönderilmiş gibi oldular.

Zapata’nın dostları ortadan kaybolmuştu ve sağ çıkması mümkün değildi. Delik deşik ettiler.

Ne yazık ki, Ankara, İstanbul, Adana, Mersin gibi bazı Büyükşehir belediye başkanlarımız için de durum farklı olmayacak. Kemal beyin gaz vererek, destan yazıyorlar dediği başkanlarımız, herkes biliyor ki dokuz doğuruyorlar.

Dostlarımız, daha doğrusu Kemal beyin kastettiği “dostlar” kimler bir de ona bakalım;

 1. Dostların en dinamik olanı HDP’dir.

 2. Dostların en cin olanı İyi Parti’dir.

 3. Dostların en etkisiz ama “prestijli” olanı Saadet Partisidir.

Bunlar görünen dostlarımızdır.

Bir de aslında dost gibi görünmeyen, iktidarla ölüm kalım savaşına girip ağır hasar aldıkları için arkamıza saklanan “defacto” dostlarımız var.

Peki bütün bu dost meclisini biraraya getiren yaşamsal talep nedir?

 1. İlk bakışta temel talebin demokrasi olduğu görülüyor.

 2. Demokrasi için de baştaki “tek adamın” alaşağı edilmesinde herkes hemfikir.

Sonra?
Sonrası oldukça karışık.

Çünkü Kemal beyin görünen ya da görünmeyen dostlarının büyük bir bölümünün, partimiz CHP’den farklı olarak hem devletle -cumhuriyetle de diyebiliriz- hem de iktidarı paylaşan partilerle ayrı ayrı hesaplaşma ajandaları var. Bu ajandaların tıpkı İran’daki gibi, tıpkı Yugoslavya’daki gibi, tıpkı Irak’taki gibi, tıpkı an itibariyle Suriye’deki gibi, Libya’daki gibi devleti -cumhuriyeti- paramparça etme potansiyeli var ve biz bu çatışmayı yönetemeyiz. Bu iş, Kemal beyin boyunu aşar.

Kemal bey, “dostlarla iktidara yürüyeceğiz” hikayesiyle genel başkanlığını bir müddet daha sürdürmek için CHP’nin kadim ilkelerini bir kenara bırakma aymazlığına düşebilir. Biz, partimiz, CHP olarak düşemeyiz.

 1. Laiklik ilkesini rafa kaldırdık, bakın neler oldu?

 2. Devletçilik ilkesini kenara koyup neoliberal sosyal devlet tezine sarıldık, bakın neler oldu?

 3. -Atatürk- Milliyetçilik ilkesini kenara koyduk, bakın neler oldu?

 4. Devrimcilik ilkesini hepten kırk kilit altına aldık, bakın neler oldu?

 5. Cumhuriyetçilik ilkesini kenara koyduk, bakın neler oldu?

 6. Halkçılık ilkesini kenara bırakıp, halk kuyrukçuluğu -popülizm- labirentlerine daldık bakın neler oldu?

Biz devleti kuran partiyiz. Devlet kristal bir vazodur. Onun hoyratça paramparça edilmiş halde teslim alınması projesine dahil olamayız. Onu, sorumlu bir parti olarak ve yürekten çalışarak “tek başımıza” kırmadan, dökmeden ve şüphesiz halkın oyuyla mevcut iktidardan teslim almalıyız ve özenle koruyarak, geliştirerek gelecek kuşaklara taşımalıyız.

Yapılacak işler bellidir.

En yakın parti faaliyetinden başlayıp geriye doğru giderek esaslı bir muhasebe yapılmalıdır.

Şöyle ki,

 1. Behemehal şu dostlar hikayesi bir kenara bırakılmalıdır.

 2. Önümüzdeki yıl Nisan- Mayıs gibi olağanüstü büyük kurultayı, olağan koşullarda yeniden toplamalı ve partimizin tek başına iktidarı için gerekli bütün hazırlıkları, kadrolar dahil, tartışarak oluşturmalıyız. Oradan buradan kadro devşirmenin alemi yok. CHP’nin temel ilkelerine; lafta değil, özde, kalpten inanarak, bunu tüm Türkiye’ye göstererek geri döndüğümüzü göstermeliyiz.

 3. 10 yıldır toplumu sarsan tek bir proje üretmeden geçirilen zamanı telafi etmek zorundayız artık. Kapsayıcı, esaslı bir iktidar ve dönüşüm proğramı hazırlanmalıdır. Bu programda, işçi de işsizde, işadamı da esnaf da, Türk de Kürt de, Alevi de Sünni de; yani herkes kendisini görebilmelidir.

 4. Seçimlerin 2023 haziranından önce yapılmasını zorlayan her türlü girişimi kapının önüne koymalıyız. Şu, erken seçim ha oldu ha olacak havasını basarak, örgütü Pavlov’un deney hayvanına çevirme alışkanlığı terkedilmelidir.

 5. Henüz vakit varken, bırakın en düz üyeden en üst partiliye kadar herkes geleceğe dair fikir, plan, proje üretsin, tartışsın. Ortaya prıltılı, ışıltılı bir “şey” ler çıksın.

 6. Olağanüstü kurultayı takiben gerçek bir partili ve muhtemelen genel başkanımız olan CB adayıyla tam iki yıl geceli gündüzlü çalışılmalı, devleti kuran parti olarak; CHP olarak “vazoyu” teslim almaya odaklanılmalıdır.

 7. Cumhuriyetimizin 100. yılında iktidarda olmanın gururunu taşıma hakkı CHP’nindir. Bu ertelenemez bir taleptir ve halk her zamankinden daha çok buna hazırdır. Halkı, dostlarımız ayağına, onun bunun kapısına yollamanın alemi yoktur. Halkın yeri Cumhuriyet Halk Partisidir.

An itibariyle CHP’ye zaman ve zemin kaybettirenlerin/kaybettireceklerin vebali büyüktür.

Umut!

Momentum!

Haydi!

Metin Lütfi Baydar

Paylaş:
Yorumlar


Jones (21.08.2020 03:31:40)
My name’s Eric and I just found your site yedinciok.com. It’s got a lot going for it, but here’s an idea to make it even MORE effective. Talk With Web Visitor – CLICK HERE http://www.talkwithwebvisitors.com for a live demo now. Talk With Web Visitor is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It signals you the moment they let you know they’re interested – so that you can talk to that lead while they’re literally looking over your site. And once you’ve captured their phone number, with our new SMS Text With Lead feature, you can automatically start a text (SMS) conversation… and if they don’t take you up on your offer then, you can follow up with text messages for new offers, content links, even just “how you doing?” notes to build a relationship. CLICK HERE http://www.talkwithwebvisitors.com to discover what Talk With Web Visitor can do for your business. The difference between contacting someone within 5 minutes versus a half-hour means you could be converting up to 100X more leads today! Eric PS: Studies show that 70% of a site’s visitors disappear and are gone forever after just a moment. Don’t keep losing them. Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling. You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting. CLICK HERE http://www.talkwithwebvisitors.com to try Talk With Web Visitor now. If you'd like to unsubscribe click here http://talkwithwebvisitors.com/unsubscribe.aspx?d=yedinciok.com
Enderby (22.08.2020 18:05:01)
Hi there Be Buzz Free! The Original Mosquito Trap. 60% OFF for the next 24 Hours ONLY + FREE Worldwide Shipping ✔️LED Bionic Wave Technology ✔️Eco-Friendly ✔️15 Day Money-Back Guarantee Shop Now: mosquitotrap.online Regards, Yedinci Ok
Vos (4.10.2020 13:34:35)
ATT: yedinciok.com / Yedinci Ok WEB SITE SERVICES This notification RUNS OUT ON: Oct 04, 2020 We have actually not received a payment from you. We have actually attempted to call you however were unable to contact you. Kindly Browse Through: https://bit.ly/34tzh6q . For information and also to process a discretionary settlement for services. 10042020032009.
Jones (6.10.2020 12:40:06)
My name’s Eric and I just found your site yedinciok.com. It’s got a lot going for it, but here’s an idea to make it even MORE effective. Talk With Web Visitor – CLICK HERE http://www.talkwithwebvisitors.com for a live demo now. Talk With Web Visitor is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It signals you the moment they let you know they’re interested – so that you can talk to that lead while they’re literally looking over your site. And once you’ve captured their phone number, with our new SMS Text With Lead feature, you can automatically start a text (SMS) conversation… and if they don’t take you up on your offer then, you can follow up with text messages for new offers, content links, even just “how you doing?” notes to build a relationship. CLICK HERE http://www.talkwithwebvisitors.com to discover what Talk With Web Visitor can do for your business. The difference between contacting someone within 5 minutes versus a half-hour means you could be converting up to 100X more leads today! Eric PS: Studies show that 70% of a site’s visitors disappear and are gone forever after just a moment. Don’t keep losing them. Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling. You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting. CLICK HERE http://www.talkwithwebvisitors.com to try Talk With Web Visitor now. If you'd like to unsubscribe click here http://talkwithwebvisitors.com/unsubscribe.aspx?d=yedinciok.com
Jones (31.10.2020 07:42:54)
Cool website! My name’s Eric, and I just found your site - yedinciok.com - while surfing the net. You showed up at the top of the search results, so I checked you out. Looks like what you’re doing is pretty cool. But if you don’t mind me asking – after someone like me stumbles across yedinciok.com, what usually happens? Is your site generating leads for your business? I’m guessing some, but I also bet you’d like more… studies show that 7 out 10 who land on a site wind up leaving without a trace. Not good. Here’s a thought – what if there was an easy way for every visitor to “raise their hand” to get a phone call from you INSTANTLY… the second they hit your site and said, “call me now.” You can – Talk With Web Visitor is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It lets you know IMMEDIATELY – so that you can talk to that lead while they’re literally looking over your site. CLICK HERE http://www.talkwithcustomer.com to try out a Live Demo with Talk With Web Visitor now to see exactly how it works. Time is money when it comes to connecting with leads – the difference between contacting someone within 5 minutes versus 30 minutes later can be huge – like 100 times better! That’s why we built out our new SMS Text With Lead feature… because once you’ve captured the visitor’s phone number, you can automatically start a text message (SMS) conversation. Think about the possibilities – even if you don’t close a deal then and there, you can follow up with text messages for new offers, content links, even just “how you doing?” notes to build a relationship. Wouldn’t that be cool? CLICK HERE http://www.talkwithcustomer.com to discover what Talk With Web Visitor can do for your business. You could be converting up to 100X more leads today! Eric PS: Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling. You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting. CLICK HERE http://www.talkwithcustomer.com to try Talk With Web Visitor now. If you'd like to unsubscribe click here http://talkwithcustomer.com/unsubscribe.aspx?d=yedinciok.com
Encarnacion (6.11.2020 22:57:29)
RE: yedinciok.com / Yedinci Ok SITE SERVICES This notification ENDS ON: Nov 06, 2020 We have actually not obtained a settlement from you. We have actually tried to call you but were incapable to reach you. Please See: https://www.saveonyourdomain.com/yedinciok.com For information and to post a optional payment for solutions. Thank you. 110620201456214364235
Jones (19.11.2020 21:05:20)
Cool website! My name’s Eric, and I just found your site - yedinciok.com - while surfing the net. You showed up at the top of the search results, so I checked you out. Looks like what you’re doing is pretty cool. But if you don’t mind me asking – after someone like me stumbles across yedinciok.com, what usually happens? Is your site generating leads for your business? I’m guessing some, but I also bet you’d like more… studies show that 7 out 10 who land on a site wind up leaving without a trace. Not good. Here’s a thought – what if there was an easy way for every visitor to “raise their hand” to get a phone call from you INSTANTLY… the second they hit your site and said, “call me now.” You can – Talk With Web Visitor is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It lets you know IMMEDIATELY – so that you can talk to that lead while they’re literally looking over your site. CLICK HERE http://www.talkwithcustomer.com to try out a Live Demo with Talk With Web Visitor now to see exactly how it works. Time is money when it comes to connecting with leads – the difference between contacting someone within 5 minutes versus 30 minutes later can be huge – like 100 times better! That’s why we built out our new SMS Text With Lead feature… because once you’ve captured the visitor’s phone number, you can automatically start a text message (SMS) conversation. Think about the possibilities – even if you don’t close a deal then and there, you can follow up with text messages for new offers, content links, even just “how you doing?” notes to build a relationship. Wouldn’t that be cool? CLICK HERE http://www.talkwithcustomer.com to discover what Talk With Web Visitor can do for your business. You could be converting up to 100X more leads today! Eric PS: Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling. You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting. CLICK HERE http://www.talkwithcustomer.com to try Talk With Web Visitor now. If you'd like to unsubscribe click here http://talkwithcustomer.com/unsubscribe.aspx?d=yedinciok.com
Jones (20.11.2020 01:59:42)
Hi, my name is Eric and I’m betting you’d like your website yedinciok.com to generate more leads. Here’s how: Talk With Web Visitor is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It signals you as soon as they say they’re interested – so that you can talk to that lead while they’re still there at yedinciok.com. Talk With Web Visitor – CLICK HERE http://www.talkwithwebvisitors.com for a live demo now. And now that you’ve got their phone number, our new SMS Text With Lead feature enables you to start a text (SMS) conversation – answer questions, provide more info, and close a deal that way. If they don’t take you up on your offer then, just follow up with text messages for new offers, content links, even just “how you doing?” notes to build a relationship. CLICK HERE http://www.talkwithwebvisitors.com to discover what Talk With Web Visitor can do for your business. The difference between contacting someone within 5 minutes versus a half-hour means you could be converting up to 100X more leads today! Try Talk With Web Visitor and get more leads now. Eric PS: The studies show 7 out of 10 visitors don’t hang around – you can’t afford to lose them! Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling. You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting. CLICK HERE http://www.talkwithwebvisitors.com to try Talk With Web Visitor now. If you'd like to unsubscribe click here http://talkwithwebvisitors.com/unsubscribe.aspx?d=yedinciok.com
Stroh (24.11.2020 03:11:03)
Your website/domain name: WWW.yedinciok.com This announcement EXPIRES ON: Nov 23, 2020!. We have not received a settlement from you. We've tried to call you but were not able to reach you. Please Check Out: https://cutt.ly/ohiDVx2 For information as well as to make a discretionary settlement for domain solutions. 11232020123355643378972267964485347894
0.532 261 33 24